“Hi, my name is Míra Kube. I got my first splitboard in 2011 and it was also the initiation of SPLITUNITE project. SplitUnite aim to promote splitboarding in Czech Republic, Slovakia and other countries in Central Europe.

Tavascan - SplitUnite

SplitUnite project is in constant progress. We manage to get the visibility for the brands who support us and also for the places we visit.  Most importantly we  get to impact people and friends from our surroundings. They get curious about splitboarding and through this amazing sport they discover the beauty of touring into backcountry and pure pleasure of freeriding.

SplitUnite project is like a snow-ball rolling down the hill. Step by step SplitUnite outgrown into community of friends, enthusiasts, creative, young people who share the same passion for drawing lines into fresh powder on the slopes around the world.”

Our partners are:

GARA Splitboards PINGUIN Outdoor Equipment Singing Rock   Nectarsunglasses CZ

Media partners:

Freeride.cz Splitboard Magazine Tulení pásy

. .

Čau, tady Míra Kube. V roce 2011 se mi do ruky dostal první splitboard, což byl i impulz pro založení projektu SplitUnite, jehož cílem byla a stále i je propagace splitboardingu.

SplitUnite founder Míra Kube

Projekt SplitUnite se neustále vyvíjí. Daří se nám zajistit viditelnost pro značky, které náš projekt podporují, ale i místa které díky splitboardingu navštěvujeme. Zejména se nám však od samého vzniku projektu daří “nakazit” lidi v našem okolí. Ti se postupně začínají zajímat o, v našich luzích a hájích, poměrně nový sport a prostřednictvím něj začínají poznávat krásy a úskalí pohybu ve volném terénu.

Projekt SplitUnite je jako sněhová koule, která se neustále nabalovala až přerostla v komunitu kamarádů, nadšenců, kreativních, mladých lidí sdílejících stejnou vášeň pro kreslení linek do čerstvého prašanu na svazích po celém světě. Prostřednictvím těchto stránek bychom se s Vámi rádi podělili o recenze, fotografie, videa a reporty z našich cest, ale hlavně o radost, kterou nám splitboarding přináší.

Našimi partnery jsou:

GARA Splitboards PINGUIN Outdoor Equipment Singing Rock   Nectarsunglasses CZ Ubytování Pec

Medialní partneri:

Freeride.cz Splitboard Magazine Tulení pásy